Menu

Jak zapojit router

Router (směrovač) je zařízení v ceně cca 500 Kč, které funguje jako „rozbočovač“ připojení k internetu pro více počítačů. Router má jednu vstupní zdířku označenou WAN a např. čtyři výstupní zdířky označené LAN 1 – LAN 4. Router vytvoří domácí síť pro kabelové i bezdrátové (wifi) připojení počítačů, tiskáren, notebooků, tabletů, telefonů, chytrých televizorů, VoIP telefonů. Wifi připojení zabezpečte heslem.

Zdířku routeru označenou WAN (nebo Internet) propojte s se zdířkou modemu nebo optické jednotky pomocí UTP kabelu. Další počítače a zařízení připojte pomocí UTP kabelu k routeru na některé z portů označené LAN 1 – LAN 4. 

Na routeru nastavte pro WAN rozhraní získání IP adresy automaticky (Dynamic IP), dále je při použití modemu nutné dodržet tento postup. V případě, že máte ke službě KTKnet přiděleno více IP adres, je nutné v routeru nastavit IP adresu ručně. Router se nastavuje pomocí prohlížeče internetu podle návodu přiloženého k routeru.

DŮLEŽITÉ: ujistěte se, že Váš router obsahuje aktuální firmware!
Nastavení routeru a případně i správné zapojení Vám může zajistit některá odborná prodejna počítačů v Kopřivnici.

 .

Aktualizace firmware v routeru

V případě, že používáte domácí router, může za určitých okolností docházet ke snížení kvality internetového připojení ve vaší domácí síti. Připojení může být zpomalené, dochází k výpadkům připojení v průběhu dne, nebo ve večerních hodinách.

Problémy se mohou projevit například :

  • po připojení některých méně běžných tabletů či telefonů prostřednictvím wifi
  • po připojení staršího počítače a současně nového telefonu, tabletu či televize prostřednictvím wifi
  • případně u staršího routeru po připojení moderní elektroniky
  • po přepojení routeru z modemového připojení na optické

Tyto technické problémy mohou mít původ ve vašem domácím routeru. Router je ve své podstatě jednoúčelový počítač a ke své činnosti potřebuje řídící program označovaný jako firmware. Firmware může obsahovat chyby nebo implementační nedostatky, což vede k potížím s připojením k internetu.

Může být také ohrožena bezpečnost domácí sítě, může dojít ke zcizení hesla k Vašemu e-mailovému účtu, nebo váš počítač napadený škodlivou aplikací začne rozesílat nevyžádanou poštu, nebo může být napadený škodlivou aplikací samotný router.

Výrobci běžných typů routeru průběžně vydávají opravy a aktualizace firmwaru, které právě odstraňují chyby nebo doplňují chybějící funkce. Operační systém na běžném osobním počítači automaticky kontroluje dostupnost aktualizaci a tyto automaticky stahuje a instaluje. Domácí routery však neaktualizují svůj firmware automaticky, uživatel by měl alespoň jednou za rok navštívit stránky výrobce svého routeru a zkontrolovat, zda je dostupná nová verze firmwaru.

Aktualizaci firmwaru routeru můžete provést přímo ze svého počítače prostřednictvím administrace routeru, která je dostupná v prohlížeči internetu na adrese výchozí brány vaší domácí sítě, např. http://192.168.1.1. Postup aktualizace je pro routery různých výrobců rozdílný a je popsán v návodu k routeru. Jestliže si na aktualizaci firmwaru netroufáte, doporučujeme Vám obrátit se na některého prodejce počítačů v Kopřivnici a požádat jej o provedení. 

Některé potíže mohou mít původ také v nevhodném nastavení bezdrátové části routeru, nastavujte zde region Czech Republic a parametr Channel width na 20 MHz.

Doporučení pokud ještě router nemáte: nakupujte v odborných prodejnách, kde vám také pomohu s nastavením routeru a případně ihned zkontrolují aktuálnost firmwaru. Kupujte routery od výrobců, které mají dobrou podporu ze strany výrobce, při koupi se ptejte, zda výrobce vydává pravidelné aktualizace firmwaru.

Virus VPNfilter

Rychle se šířící virus napadá většinu routerů používaných v domácnostech se zastaralým firmwarem a výchozím přihlášením admin/admin. Napadený router může být zneužit různými způsoby, včetně možnosti zcizení Vašich přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví.

Společnost Symantec poskytuje nástroj, který by měl napadený router odhalit. Klikněte na tento odkaz:

http://www.symantec.com/filtercheck/

Na stránce zatrhněte volbu Click here to indicate that you have read and agree to the terms of the VPNFilter Check Terms of Use (souhlas s podmínkami použití) a pak klikněte na tlačítko Run VPNfilter Check. Pokud se zobrazí vedle tlačítka Not Infected, znamená to, že Váš router není napaden.

 
 
© 2008 KTKnet – Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o., Záhumenní 1152, 742 21 Kopřivnice, tel. 556 821 076, ktk@ktk.cz